HOME EMAIL WEBSIDE MAP HOME EMAIL WEBSIDE MAP HOME EMAIL WEBSIDE MAP

Vyhledávání

JAK FUNGUJE SEGWAY PT?


Segway PT je moderní osobní dopravní prostředek určený pro jednu osobu a převážení přiměřeného nákladu. Osobní transportér Segway nemá nahradit automobil, motocykl, bicykl či jiné dopravní prostředky..., Segway má nahradit chůzi! Jezdec na Segwayi je proto především chodec a jako chodec musí uvažovat!

Již samotná konstrukce Segwaye je unikátní. Na první pohled se vymyká fyzikálním zákonům. Jak se může člověk udržet na plošině, která je svírána dvěma koly, aniž by upadl? Tak zní nejčastější otázka lidí, kteří se Segwayem setkají poprvé. Odpověď zní: Nijak! Za běžných okolností se není možné na takové plošině udržet. Segway však překovává "běžné okolnosti". Především je nutné zdůraznit, že jezdec na Segwayi neudržuje rovnováhu! Pouze stojí na plošině a ta "sama" jej udržuje v rovině.
Ve skutečnosti mikroprocesor uvnitř Segwayie stokrát za vteřinu - tedy rychleji, než dokáže myslet lidský mozek - vyhodnocuje polohu plošiny z informací, které mu dodává soustava pěti gyroskopů (zařízení pracující podobně jako vnitřní ucho u člověka). Na základě příkazů procesoru výkonné servomotory udržují plošinu ve zdánlivé rovnováze.

Samotné ovládání Segwayie je veskrze intuitivní. Jezdit na Segwayi se naučí každý, a to bez ohledu na věk a technické dovednosti. Praxe ukázala, že k podmanění si Segwaye stačí každému člověku pouze několik málo minut. Chce-li jezdec jet dopředu, pouze těžiště těla mírně nakloní vpřed, Segway se okamžitě rozjede dopředu. Pokud chce naopak jet dozadu, mírně se zakloní... Doleva a doprava pak zatáčí náklonem řídítek. Proč mluvíme o intuitivním řízení? Protože stačí pouze pomyslet na změnu směru a rychlosti jízdy a stroj okamžitě vykoná příslušný pokyn.
Zkrátka, Segway je takřka synchronizovaný s myšlenkami jezdce. Zatím žádný dopravní prostředek nereaguje na záměry uživatele tak rychle jako právě Segway. Kromě vyspělé elektroniky a gyroskopů jsou u Segwaye důležité motory. Každé kolo pohání motor o jedné koňské síle. Motory zároveň umožňují nezávislé točení kol stroje, díky tomu je Segway mimořádně mobilní a dokáže se doslova otočit na místě (kolem své osy) o 360 stupňů. Vysoká mobilita zaručuje Segwayi možnost skvěle manévrovat i ve stísněném prostoru (např. ve výtahu).

Posledním důležitým technickým prvkem Segwaye jsou baterie. Segway je poháněn dvěma saphion lithio-iontovými bateriemi, které jsou zástupci nejmodernější technologie v oboru. Výhodou baterií je to, že nemají tzv. paměťový efekt; Segway lze proto nabíjet v jakékoliv fázi vybití baterií. A samotné nabíjení? Stačí běžný síťový kabel a Segway nabijete z každé zásuvky. Spotřeba energie je minimální, 100 km ujedete cca za 9 Kč. Moderní technologie, výkonné baterie, futuristická konstrukce, to vše činí ze Segwaye skutečný dopravní prostředek 21. století.